روان شناسی گربه ، 6

دوشنبه نوزدهم نوامبر

(مقدمه: پنجشنبه آینده روز شکرگزاری و موقع صرف بوقلمون است! برای کسب اطلاعات بیشتر علاقمندان می توانند به دو نوشته در اواخر ماه نوامبر سال 2008 مراجعه کنند)

گربه ها هم مثل ما آدمها همه شانسشان یک جور نیست. بعضی ها خیلی اعیانی هستند، برایشان همه جور وسائل آسایش فراهم است و حتی وقتی از این دنیا رفتند میبرندشان به قبرستان مخصوص خودشان! ولی خب، ما به آنها کاری نداریم. اعیان باشند یا نباشند یک عامل دیگری هست که آنها را از هم متمایز میکند و آن اینست که آیا آزاد هستند یا نیستند؟ بله، هر دو جورشان را داریم

بعضی خانواده ها بدلائل مختلف اجازه نمیدهند گربه شان از خانه بیرون برود. این البته اگر از کوچکی اجرا شود گربه به آن عادت میکند، مانند پرنده ای که در قفس زندگی میکند. یکی از علل اینکه گربه را خانه نشین میکنند ترس از تصادف با اتومبیل است یا شکار آنها توسط شغالی گمگشته، که گاه بگاه اتفاق می افتد. دیگر اینکه برای آنهائی که در طبقات بالای ساختمانها زندگی میکنند شاید چاره ای جز خانه نشینی نباشد. یک نکته جالب دیگر هم اضافه میکنم و بعد میرویم سراغ گربه های خودمان. چند سال پیش شهرداری لوس انجلس مقرراتی وضع کرد که دامپزشکان را از قطع پنجه گربه ها منع میکرد! بله، بعضی ها بعلل گوناگون و بویژه برای اینکه به مبل و وسائل خانه صدمه نرسانند ناخن های گربه شان را از بیخ می چینند. ولی در سالهای اخیر عده ای سعی کرده اند از این عمل وحشیانه آدمیزاد جلوگیری کرده و گربه ها را از نقص عضو شدن نجات دهند!

ما از همان روز اول (و حتی قبل از آن) تصمیم گرفتیم که گربه باید آزاد زندگی کند. البته عیال محترمه از اینکه ممکنست نیست و نابود شوند نگران بود ولی اصل "آزاد بودن گربه" چربید. آخه، مثل این میماند که بگوئیم ما آدمها از خانه بیرون نرویم چون ممکنست با اتومبیل تصادف کنیم. و روزی هزارن نفر نیز بهمین خاطر از دنیا میروند، مگه نه؟ بهر حال، پس از آنکه چند روزی داخل خانه نگاهشان داشتیم به بیرون هدایتشان کردیم. برای اینکار یک درب کوچک پلاستیکی کنار دربی که بحیاط باز میشود تعبیه کردیم و آنها مانند آدمهای با هوش سریعا یاد گرفتند چطوری بیرون بروند و باز گردند!

ارسال دیدگاه برای این مطلب
آرشیور مطالب
آمار وبلاگ
کل مطالب : 10
کل نظرات : 0
بازدیدکنندگان امروز : 1
بازدیدکنندگان دیروز : 0
بازدید امروز : 13
بازدید دیروز : 0
کل بازدیدکنندگان : 2
کل بازدیدها : 14